پروتز پا (پای مصنوعی)

پروتز پا یا پای مصنوعی جایگزین عضو از دست رفته می شود و توانایی راه رفتن دوباره را به فرد برمیگرداند.
اینکه این توانایی راه رفتن تا چه حدی شبیه راه رفتن قبل از قطع عضو و بصورت طبیعی است به چندین فاکتور بستگی دارد.

عوامل مهم در طبیعی راه رفتن با پروتز پا 

سن

هر چه سن کمتر باشد زمان کمتری طول می کشد تا فرد پای مصنوعی خود را بپذیرد و با آن ارتباط برقرار کرده و به راحتی راه برود.

ناحیه قطع عضو 

اینکه از چه ناحیه ای از پا قطع عضو ایجاد شده باشد در میزان طبیعی بودن راه رفتن بعد از دریافت پروتز پا تاثیر بسیار زیادی دارد.

برای مثال معمولا افرادی که از پروتز زیر زانو استفاده می کنند عموما راه رفتن طبیعی تری دارند البته این به این معنا نیست که قطع عضو های دیگر راه رفتن طبیعی ندارند بلکه این عامل تنها یکی از عوامل طبیعی راه رفتن بعد استفاده از پای مصنوعی می باشد.

 اجزا و قطعات بکار رفته در پای مصنوعی 

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در زمینه قطعات پروتز پا در صورت استفاده از قطعات پیشرفته و شبیه تر به اندام انسان امکان راه رفتن طبیعی تری فراهم می شود.

برای مثال پنجه های پروتزی از حرکات تک محوره تا چند محوره و هوشمند را دارند که می تواند تغییر واضحی در نوع راه رفتن ایجاد کند بطور کلی پروتز های هوشمند پا می توانند راه رفتن طبیعی تر را به فرد قطع عضو بدهند.

انواع پروتز پا 

پروتز های پا بر اساس ناحیه قطع عضو انواعی مختلف و اسم های مختلفی نیز دارند که بصورت زیر نامگذاری می شوند:

**با کلیک بر روی هر کدام از انواع پروتز های پا در بالا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد آنها کسب کنید**

در ادامه می توانید راه رفتن افراد قطع عضو با پروتز پای (پای مصنوعی) را ببینید

مراکز ساخت پروتز پا

کلینیک های ارتوپدی فنی (ارتز و پروتز) مراکزی هستن که در آنها کارشناسان پروتز یا پروتزیست ساخت پای مصنوعی را بر عهده دارند برخی از این مراکز بصورت اختصاصی به ساخت پروتز پا می پردازند.

پروتز ساز ضمن مشاوره رایگان و اختصاصی ، متشکل از تیمی حرفه ای از پروتزیست ها است که می توانند پروتز پا شما را بسازند. 

نحوه ساخت پروتز پا 

برای ساخت انواع پروتز پای مصنوعی به سه جلسه نیاز است. جلسه اول معاینه و ارزیابی و در صورت امکان قالبگیری از استامپ یا باقی مانده اندام است
در این جلسه پروتزیست تمام نکات مهم و مراقبت های بعد از قطع عضو را می دهد تا برای دریافت پای مصنوعی آماده شود.
جلسه دوم پرو و تمرین راه رفتن با پروتز پا و راستای پای مصنوعی با توجه راه رفتن فرد قطع عضو توسط پروتزیست تنظیم می شود.
 جلسه سوم تحویل نهایی پروتز پا است.
بعد از این مراحل و تحویل نهایی نیاز است تا فرد قطع عضو هر سه تا 6 ماه یکبار برای بازدیدهای دوره ای و بررسی مجدد نحوه راه رفتن ، تنظیمات احتمالی به مرکز ساخت پروتز پا مراجعه کند.

بهترین پروتز پا در ایران 

این سوال مهم همه افراد قطع عضو از ناحیه پا است که بهترین پروتز پا در ایران کدام است؟ هم کسانی که به تازگی به دنبال تهیه پروتز پا هستند و هم کسانی که سالهاست از پای مصنوعی استفاده می کنند.

در پاسخ باید گفت بهترین پروتز پا در ایران و جهان کاملا بستگی به شرایط شما دارد . زیرا امروزه تنوع قطعات و لوازم پروتز پا با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی بالاست و پروتزیست در همان جلسه اول معاینه و ارزیابی و با راهنمایی های دقیق بهترین پای مصنوعی را با توجه سن، میزان فعالیت، نوع پروتز پا و هدف فرد از دریافت پای مصنوعی، تعیین می کند. بدیهی است که پروتز های پا هوشمند که جدیدترین پروتز های پا به شمار می روند عملکرد بهتری دارند.

مطالب دسته‌بندی پروتز پا

فهرست