پروتز گوش

علت از دست دادن گوش

از دست دادن گوش ممکن هست به علل مادرزادی صورت گیرد که آن را “میکروتیا” می نامند و فراوانی آن 3 در هر 10000 تولد هست که در 10% از موارد اختلال در هر دوسمت هست وشامل طیفی از ناهنجاری ها از یک گوش کاملاً طبیعی اما کوچک تا عدم وجود کل گوش خارجی است و علل اکتسابی نقص در گوش شامل ضربه و تروما ،بیماری های بدخیم و یا سوختگی است.

زندگی با این نوع ناهنجاری های فیزیکی علاوه بر تاثیری که بر ظاهر فرد دارد برای بیمار بسیار استرس زا و اغلب افسرده کننده است وبه طور مستقیم بر سلامت روانی و اجتماعی بیمار تأثیر گذار است.
جایگزینی یا بازسازی می تواند با روش جراحی یا پروتز انجام شود ولی در تمام موارد جراحی روش مناسبی نیست و از آنجایی که با وجود صرف هزینه و وقت زیاد نتایج مطلوبی در بازسازی مرحله ای گوش با جراحی بدست نیامده است، ترمیم پروتز گزینه ارجح است البته پروتزهای صورت هم به دلیل وجود بافت‌های زیرین متحرک و احتباس و عفونت بافت ها،همراه با محدودیت ها ومشکلاتی هستند.

ساخت پروتز گوش یا گوش مصنوعی

پروتز گوش یک گوش مصنوعی است که معمولاً از جنس سیلیکون است و با استفاده از قالب مومی تهیه شده از گوش سمت مقابل و یا گوش یکی از اعضای خانواده که مشابه هست ساخته می‌شود و قسمت مهم ساخت پروتز رنگ آمیزی و پرداختن به جزئیات هست که در حضور بیمار و با دقت بالا انجام می شود.

امروزه از روش های جدید مانند اسکن گوش باقی مانده و مدل با کمک لیزر و طراحی و ساخت با کمک کامپیوتر یا CAD/CAM هم استفاده می شود که در نهایت دقت و سرعت پروتز را می سازد ولی هنوز محدود و گران قیمت هست و دستگاه ها و نرم افزار های آن دردسترس نیستند.

نحوه اتصال پروتز گوش به جمجمه

مهم ترین روش های اتصال پروتز گوش عبارت اند از

چسب پزشکی که یک روش غیر تهاجمی رایج هست ولی مهم ترین مشکل آن دشوار بودن جدا کردن و اتصال مجدد پروتز در محل صحیح هست و در برخی موارد باعث واکنش پوست می شود.

استفاده از بقایای اندام زمانی استفاده می شود که بخشی از گوش طبیعی موجود است وساخت پروتز در این موارد با دقت و حساسی بیشتری همراه هست تا جنبه ظاهری پروتز تحت تاثیر قرار نگیرد .

استفاده از ایمپلنت که با استفاده از یک عمل جراحی سر پایی انجام می شود و این ایمپلنت‌ها معمولا خارج دهانی هستند و در طی یک دوره بهبودی 3-6 ماهه با استخوان پیوند می خورند تا پایه ای پایدار برای پروتز گوش فراهم کنند و پس از اتمام دوره بهبودی، می توان با استفاده از گیره یا آهنربا پروتز گوش را روی ایمپلنت ها چسباند ومزیت این روش اتصال و جدا کردن آسان پروتز است.

استفاده از ابزارهای خارجی مانند عینک که البته استفاده از این روش در افرادی که گوش به طور کلی وجود ندارد دشوار هست و امکان جابه جایی پروتز از محل صحیح خودش وجود دارد.

گوش مصنوعی چگونه عمل می کند؟

عملکرد پروتز گوش تنها به بازسازی وزیبایی محدود نمی شود، بلکه امواج صوتی را به داخل کانال شنوایی هدایت می کند و محیطی مناسب برای غشای گوش داخلی فراهم می کند و براساس تحقیقات به طور معمول شنوایی را حدود 20٪ بهبود می بخشد. گوش مصنوعی عینک و در صورت نیاز سمعک را نگه می دارد و همچنین نقش بزرگی در توانبخشی اجتماعی، جسمی و روانی بیمار دارد.

فهرست