کاشت پای مصنوعی | هزینه کاشت پای مصنوعی

دسته‌بندی: مطالب مفید, پروتز پا

هزینه کاشت پای مصنوعی

استئواینتگراسیون یا کاشت درون استخوان در سال 1950 توسط پروفسور برانمارک بر اساس توانایی سلول های استخوانی و اتصال آنها به یک جسم فلزی مطرح شد و تا به امروز این اصل برای کاشت پای مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد.

ایمپلنت پای مصنوعی یا کاشت پای مصنوعی یک روش جراحی درون استخوانی است که در طری آن یک جسم فلزی از جنس تیتانیوم برای اتصال دائمی به پروتز پا انجام می شود این جسم تیتانیوم به اندازه استخوان از پوست بیرون می زند و توسط یک اتصال دهنده به دیگر قطعات پروتز متصل می شود.

تفاوت این نوع پروتز پا در سوکت پروتز است در کاشت پای مصنوعی ، سوکت پروتز حذف شده و پروتز مستقیما به بدن (استخوان) متصل شده و یکپارچه است . از این نظر می تواند مزایایی برای فرد قطع عضو در راه رفتن داشته باشد زیرا از آنجایی که پروتز بصورت دائمی به بدن فرد متصل است ، فرد قطع عضو راحتتر می تواند بعنوان پای جدید بپذیرد و بصورت بخش طبیعی از بدن احساس کند.
روش ایمپلنت قبل از استفاده در پروتز پا در ایمپلنت های دندان و جراحی تعویض مفاصل مورد استفاده قرار گرفته است.
کاشت پای مصنوعی هم برای پروتز بالای زانو و هم پروتز زیر زانو مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایا کاشت پای مصنوعی

  • پوشیدن و دراوردن راحتتر پروتز
  •  افزایش حس عمق در حین راه رفتن
  •  کنترل بهتر پروتز پا
  • عدم آسیب های پوستی

کاشت پای مصنوعی معمولا به دو روش انجام می شود که ادامه به توضیح آنها پرداخته می شود:

روش پیچی (Screw shape prosthesis (OPRA))

این سیستم از قدیمی ترین روش های ایمپلنت پروتز پا است که اولین بار در کشور سوئد انجام شده. مطالعات بالینی زیادی روی این روش انجام شده است
پروتز تیتانیومی به روش پیچی ، برگرفته از روش ایمپلنت دندان است که طراحی پیچی و طولی نسبتا کوتاه دارد و بصورت گسترده از این سیستم و روش ایمپلنت پروتز پا در سراسر اروپا انجام می شود
و دوره توانبخشی (شامل دروه ی اموزش راه رفتن و تمرین تحمل وزن با پروتز) در این روش نسبتا طولانی بین 6 تا 12 ماه است
یکی از معایب این روش ، شل شدن پیچ و یا شکستن یا خم شدن اتصال دهنده تیتانیومی به پروتز در فعالیت های روازنه است.

روش پِرِس فیت (Press fit prosthesis (ILP))

این روش ایمپلنت برگرفته از روش های جراحی پروتز مفصل هیپ است و اولین بار این روش در کشور آلمان انجام شد در این روش از جسم فلزی از آلیاژ کروم کوبالت است به صورت سطحی سه بعدی استفاده می شود.ظرفیت این روش برای ادغام به استخوان بسیار بالاست و به همین دلیل این روش می تواند به فرد قطع عضو زودتر از روش پیچی تحمل وزن را را بدهد.
دوره توانبخشی در این روش تنها 6 هفته است و نسبت به روش پیچی بسیار کمتر است در جدیدترین نسل از این روش ایمپلنت های میله های فلزی از جنس تیتانیوم ناهموار ساخته شده اند که دقیقا همان ویژگی ایمپلنتها در روش های جراحی ارتوپدی را دارد و به همان صورت محکم و قوی است و باعث کوتاه شدن دوره توانبخشی افراد قطع عضو پس از انجام این نوع از کاشت پای مصنوعی می شود.

مطالعات علمی انجام شده روی افراد قطع عضو با روش ایمپلنت پروتز پا

در سال 2011 در کشور هلند پروتز پا را به دو روش پروتز پا با سوکت پروتزی و پروتز پای بصورت ایمپلنت روی 22 بیمار انجام داد
کیفیت زندگی و راه رفتن این دو گروه مورد ارزیابی قرار گرفت در این مطالعه مشخص شد که استفاده از پروتز از 56 ساعت به 101 ساعت افزایش یافت و سرعت راه رفتن 32 درصد افزایش یافت و مصرف انرژی در گروه ایمپلنت پای مصنوعی کاهش یافت و کیفیت زندگی این گروه از 39 به 62 افزایش یافت.
داده ها و اطلاعات در این مطالعه نشان داد استخوان با ادغام میله فلزی محکم تر و قوی تر شد.

معایب کاشت پای مصنوعی (ایمپلنت پروتز پا) چیست ؟

کاشت پای مصنوعی به روش ایمپلنت یک روش کاملا بی خطر است و عفونت استخوان بسیار نادر گزارش شده است تنها عیب این روش از دریافت پروتز پا می تواند ناحیه تماس پوست با میله فلزی باشد که باید روزی دوبار با آب و صابون شسته شود در بعضی موارد ممکن است در این ناحیه پوست آسیب ببیند که با رعایت نکات بهداشتی بهبود پیدا می کند
یکی دیگر از مواردی که می توان بعنوان عیب این روش ذکر کرد ، درد شدید عضلات پس از کاشت پای مصنوعی در یک سال بعد از انجام جراحی ایمپلنت است که این درد به محض قوی تر شدن عضلانی به تدریج از بین می رود.

در روش ایمپلنت چه اتفاقی برای استخوان می افتد؟

اکثر افرادی که با روش ایمپلنت از پروتز پا استفاده می کنند استخوان های ضعیفی دارند .
در پروتز پاهایی که همراه با سوکت پروتزی ساخته می شود تحمل وزن روی عضلات باقی ماننده و استخوان انجام نمی شوند و به تدریج قدرت عضلات از بین می رود و و باقی مانده قطع عضو لاغر می شود اما با روش ایمپلنت تحمل وزن مانند قبل و بطور طبیعی توسط استخوان انجام می شود و در حین راه رفتن عضلات به کار گرفته می شوند.

آیا می توانم مانند پای سالم همه کار ها را با پروتز پا به روش ایمپلنت انجام دهم؟

همه فعالیت های روزانه شامل حمام کردن ، شنا کردن ، دوچرخه سواری و قایقرانی را انجام دهید اما توصیه شده فوتبال اسکی با این نوع پروتز پا انجام نشود.

چه کسانی می توانند از روش ایمپلنت پای مصنوعی خود را تهیه کنند؟

  •  اگر باقی ماند قطع عضو کوتاه ، پهن ، زخمی و دردناک است
  • اگر با سوکت پروتز فعلی خود مشکلاتی از قبیل تعریق ، مشکلات پوستی و درد را دارید
  •  اگر پیاده روی شما به دلیل اذیت کردن سوکت پروتز محدود شده است
  • اگر نمی توانید به راحتی با سوکت پروتز خود بنشینید
  •  اگر در حین انجام فعالیت های روزانه با پروتز پای خود کمر درد دارید

روند دریافت و تهیه پروتز پا به روش ایمپلنت چگونه است؟

عمل جراحی

قبل از عمل جراحی عکس های رادیوگرافی و سی اسکن از استخوان ناحیه قطع عضو برای بررسی بیشتر انجام می گیرد .در این جراحی میله فلزی از جنس تیتانیوم درون استخوان قرار داده می شود و در صورت لزوم طول استخوان و بافت نرم آن اصلاح و تنظیم می شوند بعد از قرار دادن میله تیتانیومی ، محل به بخیه بسته میشود و پس از آن یک اتصال دهند یا کانتکور به میله فلزی نصب می شود و از همین طریق دیگر قطعات پروتز پا روی آن سوار می شوند . این محل را که پوست با میله فلزی در تماس است را استوما می گویند.
بعد از عمل جراحی فرد قطع عضو به مدت 3 تا 5 روز به منظور مراقبت های بعد از جراحی در بیمارستان تحت نظر قرار می گیرد
و با دیگر قطعات پای مصنوعی توسط متخصصین پروتز آماده می شود و پس از ترخیص از بیمارستان وارد دوره توانبخشی می شوند.

دوره توانبخشی

یک هفته بعد از جراحی دوره توانبخشی آغاز شده و این دوره بصورت روزانه تمریناتی برای نحوه وزن گذاری و راه رفتن با و بدون عصا انجام می شود
این دوره برای پروتز های بالای زانو 5 هفته و برای پروتز زیر زانو 3 هفته می باشد و پس از آن تمریناتی را برای تحمل وزن کامل در خانه به آنها داده می شود.

هزینه کاشت پای مصنوعی چقدر است؟

هزینه ساخت این نوع پروتز شامل هزینه جراحی و هزینه تامین قطعات پروتز توسط پروتزیست می باشد. در مورد هزینه ساخت پروتز پا می توانید در این مقاله “قیمت پای مصنوعی” بخوانید و در مورد هزینه عمل جراحی بستگی به نوع جراحی دارد که بعد از ارزیابی ها توسط تیم پزشکی اعلام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست