قطعات پای مصنوعی | اجزای و قطعات پروتز پا – پروتز ساز

دسته‌بندی: پروتز پا, مطالب مفید
قطعات پای مصنوعی

 

در این مطلب می خواهیم به بررسی قطعات اصلی یک پای مصنوعی که شامل قطعات پروتز زیر زانو، پروتز بالای زانو، پروتز مچ پا و انواع پروتز های پا هستند را بررسی کنیم و در هر قسمت به زمان تعویض و احیانا تعمیر آن قطعه را با توجه به شرایط مختلف بپردازیم ؛

هر پای مصنوعی دارای 5 جز اصلی است ؛

اجزای اصلی پروتز پا

سوکت پروتزی

سوکت وسیله ای است که باقیمانده عضو قطع شده یا همان استامپ در آن قرار می گیرد و در طول زمان از نظر تکنیک های طراحی و جنس آن پیشرفت های زیادی کرده است.
مهمترین فاکتور برای یک سوکت پروتز ، فراهم کردن راحتی برای فرد قطع عضو است. دیگر قطعات پروتز پا روی قطعه سوکت نصب می شوند و پروتز پا را می سازند. وزن گیری و فشارهای اولیه توسط سوکت تحمل می شود و ساخت آن توسط متخصص پروتز یا پروتزیست انجام می شود.
برای ساخت سوکت از استامپ قالبگیری می شود و با توجه به ناحیه قطع عضو و تکنیک طراحی،  اصلاحاتی روی قالب گچی استامپ انجام می شود. در این مرحله برای اطمینان از راحتی سوکت، سوکت موقت ساخته شده و در صورت امکان دیگر قطعات روی آن متصل می شوند و فرد قطع عضو پرو اولیه از پروتز پای خود را انجام می دهد تا تغییرات نهایی روی سوکت انجام شود
معمولا جنس سوکت پروتز از موادی با استحکام بالا است و طی مرحله ای به نام مواد ریزی ساخته می شود و در صورت نیاز می تواند سوکت پروتز را از جنس الیاف کربن ساخت. الیاف کربن در عین استحکام بالا ف وزن بسیار کمی دارند و برای ساخت سوکت مناسب هستند
دو نکته مهم در مورد سوکت پروتز وجود دارد که در این مطلب جای نمی گیرد ؛
*برای اطلاعات بیشتر شما را به مقاله زمان تعویض سوکت پروتز پا ارجاع می دهیم*
و همینطور با پیشرفت تکنولوژی قطعه سوکت پروتز در حال حذف شدن است و بصورت کاشت پای مصنوعی آن را می شناسند که در این مورد نیز شما را به مقاله کاشت پای مصنوعی ارجاع می دهیم.

لاینر پروتز

همانطور که در بالا گفته شد ساخت سوکت با توجه تکنیک های طراحی می تواند متفاوت باشد زیرا نوع تعلیق پروتز تا حد بسیار زیادی به طراحی سوکت بستگی دارد. سوکت مستقیما با پوست استامپ در تماس نیست بلکه روی استامپ لاینر های پروتزی پوشیده می شوند.

رابط ژله ای بطور تخصصی لاینرها خوانده می شوند و از جنس ژل یا سیلیکون و یا ترکیبی از این دو هستند.لاینر ها روی اندام باقی مانده پوشیده می شود، از پوست محافظت می کند و به یکنواخت شدن فشارها کمک می کند. معمولاً تعویض لاینر ها هر 6 ماه یکبار و برای بیماران بسیار فعال هر 3 تا 4 ماه یکبار توصیه می شود.

در پروتز های قدیمی تر از لاینر های جنس فوم (ضد حساسیت) به شکل سوکت روی استامپ کشیده می شد، استفاده می شود ولی امروزه از انواع لاینر های ژل و سیلیکون استفاده می شود.

قطعه مفصل زانوی پروتز

قطعه مفصل زانوی پروتز فقط در پروتز پا بالای زانو و پروتز قطع عضو از لگن مورد نیاز است. این قطعات از جنس های فلزی ساخته می شوند و با توجه تکنولوژی ساخت انها عملکرد های متفاوتی دارد و معمولا بر اساس اولویت و شرایط فرد قطع این قطعه از پروتز پا انتخاب می شود.
گزینه های مختلفی برای قطعه مفصل زانو وجود دارد. دو نوع اساسی از مفاصل زانو برای پروتز پا وجود دارد: زانوی محور تک محوری و زانوی چند محوری.
تک محوره به گونه ای طراحی شده است که زانو فقط به سمت عقب و جلو خم می شود ولی زانوهای چند محوره می توانند در جهات مختلف حرکت کنند.
انواع پیشرفته قطعه مفصل زانو را به میکروپروسسوری و هیدرولیکی می شناسند که حرکات دقیق و مشابهی مانند زانوی طبیعی با سرعت ها و جهات مختلف فراهم می اورند و عموما توسط ریز پردازنده هایی که در این قطعه جایگذاری شده اند عمل می کنند و متعاقبا قیمت آنها افزایش می یابد
برای اطلاعات بیشتر در مورد قطعه مفصل زانوی هوشمند و پیشرفته شما را به مقاله ی انواع پروتز پای هوشمند ارجاع داده زیرا در این مقاله بصورت تخصصی به این قطعه از پروتز پا و انواع ان پرداخته شده است.

این قطعه معمولا خرابی یا تعمیر بخصوصی ندارد و مهم است که از یک شرکت با کیفیت تولید شده باشد.

قطعه پنجه پای پروتزی

این قطعه معمولا جز همیشگی تمام انواع پروتز های پا به شمار می روند و دارای انواع مختلفی هستند که بر اساس عملکردی که دارند دسته بندی می شوند
پنجه پای پروتز معمولاً به گونه‌ای طراحی می‌شوند که بسیار سبک باشند تا وزن سنگین‌تر بقیه پروتز را جبران کنند. باید به اندازه‌ای کوچک باشد که در کفش جا شود، اما به اندازه‌ای بادوام باشد که بتواند با سطح فعالیت هر فرد، چه پیاده‌روی، دویدن، پیاده‌روی یا پریدن، سازگاری داشته باشد.
مانند قطعه زانوی پروتزی نیز دارای تک محوره و چند محورد در ناحیه مچ پا هستند.
در مقاله انواع پروتز پای هوشمند در مورد پنجه پای پروتزی و انواع مختلف ان که با پیشرفت تکنولوژی ساخته شده اند پرداخته ایم
در بعضی از قطع عضو ها مانند پروتز قطع عضو از مچ پا ، انتخاب پنجه پروتزی بسیار محدود و سخت است اما در دیگر انواع پروتز های پا می توان با توجه به شرایط و اهداف فرد قطع عضو نوع مناسبی از پنجه پروتزی را انتخاب کرد.

پایلون یا لوله (جایگزین ساق پا)

رابط بین سوکت و قطعه مفصل زانو با پنجه پروتز را پایلون می گویند که عموما در نقش ساق پای از دست رفته است و جنس های مختلفی از جمله فولاد، استیل، تیتانیوم و کربنی دارند
با کوتاه و یا بلند کردن این قطعه از پروتز پا ، قد کلی پروتز پا را می توان کنترل کرد.

سایر قطعات پای مصنوعی (لوازم پروتز پا)

بجز 5 جز اصلی پروتز پا ، قطعات دیگر و ضمیمه ای نیز می توان برای عملکرد بهتر پروتز اضافه کرد مانند:

اداپتورهای چرخاننده در پروتز های بالای زانو

این قطعه که به فرد قطع عضو کمک می کند تا در هنگام رانندگی و گذاشتن یک روی دیگر و همینطور چرخاندن پای مصنوعی خود بهتر عمل کند .
بعضی از قطعات پای مصنوعی نیز اختیاری هستند مانند:

ابر زیبایی پروتز پا

از جنس فوم و اسفنج است که شبیه ظاهر پای طبیعی فرم داده می شوند و پس از نهایی شدن پروتز پا روی آن کشیده می شود از انتهای سوکت تا ابتدای پنجه پروتز نیز ادامه پیدا می کند
معمولا در نمونه های خارجی تمایل کمتری برای استفاده از ابر زیبایی برای پای مصنوعی خود دارند اما در ایران افراد قطع عضو تقاضا دارند که حتما ابر زیبایی ساخته شوند تا تمام قطعات پروتز پا را بپوشاند تا پای مصنوعی ظاهر یک دستی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست