پروتز بینی

علت و اهمیت از دست دادن بینی

نقص دراجزای صورت به ویژه بینی ممکن است به علل مختلفی رخ دهد از جمله: برخی از ناهنجاری های مادرزادی و ژنتیکی، ضربه و تروما های سنگین به صورت ، عفونت های مربوط به اجزای صورت ،تومور های بدخیم و بدخیمی های تیغه بینی که به نسبت نادر هستند و نیاز به برداشتن بافت های صورت می شود واز آنجا که بینی در مرکز صورت قرار دارد در زیبایی فرد بسیار تاثیر گذار است و این نقایص تاثیر منفی در روح و روان و اعتماد به نفس فرد می گذارد و کیفیت زندگی فرد را به شدت تحت شعاع قرار می دهند و این افراد سعی می کنند تا حد امکان از اجتماع دوری کنند.

ساخت پروتز بینی

روش های درمانی شامل بازسازی به کمک جراحی و پروتز فک و صورت است. روش های جراحی دارای معایب، محدودیت ها وعوارض مختلف هستند و اغلب شامل چندین مرحله جراحی می شوند و نتایج حاصل غیر قابل پیش بینی و بسته به میزان آسیب اولیه متفاوت هست که در بسیاری از موارد هم منجربه رضایت فرد نمی شوند و دوره نقاهت بسیار طولانی است. در عین حال هزینه اقتصادی و اجتماعی بسیاری برای فرد به همراه دارد .
یکی از روش های درمانی استفاده از پروتز بینی است که فرد می تواند 4 تا 6 هفته بعد ازعمل و بهبود زخم ها برای دریافت آن اقدام کند و امکان استفاده از روش های جراحی در آینده را هم دارد.

پروتز نهایی با هدف افزایش زیبایی و عملکرد بیمار و در نتیجه بهبود کیفیت زندگی وی به فرد داده می شود. عواملی که درانتخاب نوع پروتز بینی تاثیر دارند عبارت اند از: محل و اندازه ضایعه، سن بیمار، علت وشدت آسیب ،انتظارات و تمایلات بیمار.

پروتز بینی جنبه زیبایی دارد ولی در تنفس فرد محدودیتی ایجاد نمی کند. همچنین، پروتز این امکان را فراهم می آورد که بیمار و پزشک محل زخم را برای جلوگیری از عفونت وعود مجدد بیماری به خصوص در موارد سرطان و تومور ها بررسی کنند.

روند ساخت پروتز بینی

پروتز بینی ممکن هست مربوط به بخشی از بینی یا کل آن باشد و اغلب از جنس سیلیکون هست و برای ساخت آن مراحل مختلفی وجود دارد . مرحله اول شامل قالب گیری از بینی وبافت های باقی مانده است که با کمک ماده ایی به نام آرژینات انجام می شود که و این مرحله باید با دقت و مهارت کافی انجام شود تا تمام خطوط و آناتومی صورت در قالب مشخص شوند مرحله دوم ساخت یک مدل به کمک موم و فرم دادن آن هست و برای فرم دادن به مدل می توان از عکس های قبلی فرد یا از اطرافیان که به او شباهت دارند استفاده کرد سپس موم فرم گرفته و اصلاح شده روی صورت فرد چک می شود و اشکالات کار مشخص می شود و در آخر پروتز نهایی از جنس سیلیکون ساخته می شود و مهم ترین قسمت ساخت پروتز بینی رنگ آمیزی آن هست که پروتزیست باید مهارت کافی داشته باشد و در حضور خود فرد رنگ آمیزی انجام می شود.

امروزه با گسترش تکنولوژی و نرم افزارها از صورت فرد اسکن گرفته می شود و سپس در نرم افزار مربوطه طراحی سه بعدی پروتزانجام می شود و در نهایت به کمک چاپ سه بعدی ساخته می شود و پروتز ساخته شده با هر روشی در عین زیبایی باید سبک باشد و محدودیت تنفسی برای فرد ایجاد نکند.

نحوه اتصال پروتز بینی به صورت

اتصال پروتز به صورت یکی از بخش های مهم در ساخت و تحویل پروتز است و با روش های مختلفی انجام می گیرد که عبارت اند ازاستفاده از چسب‌های پزشکی، اتصالات مکانیکی، برش‌های آناتومیک و ایمپلنت‌های جمجمه ایی که در میان روش های مختلف اتصال ، ایمپلنت‌های جمجمه‌ ایی یک اتصال پایدار را فراهم می آورد و مکان های رایج ایمپلنت استخوان فک بالا و گونه است ولی همواره قابل استفاده نیست وهر روش مزایا و معایب خاصی دارد که پروتزیست بر اساس شرایط بیمار مناسب ترین روش را انتخاب می کند و یکی از روش های پرکاربرد و کم هزینه نصب پروتز بر روی عینک است که البته وزن پروتز را زیاد می کند و امکان جابه جایی پروتز از محل صحیح هم وجود دارد.

معایب پروتز بینی

پروتز بینی ممکن هست معایب و محدودیت هایی به همراه داشته باشد از جمله چون متحرک هست امکان جابه جایی آن از محل صحیح اش وجود دارد ، وجود زخم و التهاب پوستی تطبیق پروتز با صورت را دشوار می کند ، پروتز باید به صورت روزانه تمیز و ضد عفونی شود تا سبب مشکلات ثانویه نشود و در گذر زمان و به خصوص قرار گرفتن طولانی مدت آن در معرض اشعه ماورا بنفش خورشید رنگ و جنس پروتز را تغییر می دهد و از میزان تطابق آن با صورت می کاهد.

زمان تعویض پروتز بینی

عمر مفید یک پروتز به طور متوسط حدود 18 تا 24 ماه در نظر گرفته می شود و پروتز نیاز به تعویض دوره ایی دارد وبرای افرادی که در سن رشد قرار گرفته اند ممکن است این زمان کوتاه تر باشد.

فهرست