پروتز انگشتان دست

علت و شیوع قطع انگشتان دست

دست جزء جدایی ناپذیر بدن ماست. هر گونه انحراف در آناتومی دست نه تنها بر عملکرد روزمره فرد تأثیر گذار است، بلکه منجر به ظاهر غیر مطلوبی می شود.قطع تمام یا بخشی از انگشتان دست یکی از رایج ترین آسیب های دست و شایع ترین مکان قطع عضو در اندام فوقانی است.

“آمپوتاسیون” که از کلمه لاتین “Amputation” گرفته شده است، به معنی برداشتن تمام یا قسمتی از بدن است که توسط پوست محصور شده است. علل قطع عضو می تواند تروما، بدخیمی و تومورها، غیبت مادرزادی، ناهنجاری ها، سوانح و آسیب های حین انجام کارو تصادفات، دیابت، قانقاریا و عفونت و در برخی از جوامع در اثر جنگ باشد. نبود دست یا بخشی از آن بر استقلال فردی، سلامت روانی، عملکرد اجتماعی و کیفیت زندگی فرد تأثیر گذار است.

پروتز انگشت دست

بسیاری از آسیب‌ها و قطع‌ عضوهای انگشتان به خصوص در اثر تروما را می‌توان با میکروسرجری و از طریق کاشت مجدد بهبود بخشید. در برخی موارد ممکن است به عللی مانند عدم تمایل بیمار یا عوامل دیگری همچون هزینه ی بالا روش دیگر که پروتز هست استفاده شود. پروتز ها انواع ، جنس ها و روش های ساخت مختلفی دارند  در سرتاسر جهان، هدف اصلی پروتز، بازیابی ظرفیت عملکردی و درعین حال دستیابی به بهترین نتیجه زیبایی است که البته عوامل مختلفی مانند علت قطع عضو ، طول عضو باقیمانده ، مشکلات و آسیب های همراه و… روی دستیابی به این اهداف تاثیر گذارند.

ولی یکی از رایج ترین آن ها پروتز سلیکونی انگشت دست است که در این روش بلافاصله پس از جراحی و بهبود زخم ها توانبخشی را آغاز می کنند.

پروتز انگشت سیلیکونی دست

پروتز زیبایی انگشت در طول زمان جنس های مختلفی داشته ولی الاستومر سیلیکونی بهترین نوع آن بوده که رنگ روی آن شفاف و درخشان بوده و در برابر ضربه دوام خوبی دارد و می توان لکه های آن را با آب و صابون پاک کرد و بافت آسیب دیده در آن راحت است و فشار ملایم و ثابت پروتز الاستومری می تواند به حساسیت زدایی و محافظت از اندام آسیب دیده کمک کند ولی با این حال اگر پروتز به مدت طولانی در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار گیرد ممکن هست تغییر رنگ دهد و قرار گرفتن طولانی مدت آن در دمای زیاد مثلا آب جوش نیز ممکن هست منجر به تغییرشکل و حالت آن شود و باید از پروتز در مقابل اجسام تیز و برنده محافظت شود تا پروتز آسیب نبیند و پاره نشود و پوست محل آسیب در انگشت و سطح داخلی پروتز باید مرتبا شسته و ضد عفونی شود تا از تجمع میکروب و عفونت جلوگیری شود.

نحوه اتصال پروتز انگشت دست به بدن

پروتز زیبایی انگشت ممکن هست با کمک ایمپلنت به عضو باقی مانده متصل شود که نیاز به جراحی دارد و به نسبت روش پرهزینه ایی است ولی ساده ترین و پر استفاده ترین روش ها تعلیق با کمک چسب پزشکی، خلا ودر صورت امکان گیر آناتومیکی است.

نحوه ساخت پروتز انگشت دست

برای ساخت پروتز ابتدا از عضو باقی مانده و سپس از دست مقابل و یا دستی که مشابه هست به عنوان مدل و با کمک آرژینات قالب گرفته می شود که باید در این قسمت سعی شود که جزئیات کامل منتقل شوند و در مرحله بعد یک قالب مومی از انگشت تهیه شده و مطابق با مدل آن را فرم داده و سپس روی انگشت بیمار چک می شود و اصلاحات لازم انجام می شوند و بعد از ساخت پروتز سیلیکونی انگشت مطابق با پوست بیمار رنگ آمیزی می شود و جزئیات مانند رگ های خونی، مو و ناخن به آن افزوده می شود که این مرحله هم در حضور بیمار صورت می گیرد و باید دقت شود که لبه های پروتز نازک باشند تا بر روی دست بیمار مشخص نشود و هر چه طول انگشت باقی مانده بلند تر باشد اتصال پروتز به انگشت راحتر هست و در مواردی که طول پروتز بلند هست قسمت میانی آن را خالی می گذارند که هم سبک تر شود و هم هنگام پوشیدن پروتز حالت مکش ایجاد شود و پروتز روی انگشت محکم قرار گیرد.

قیمت پروتز انگشت دست

قیمت پروتز سیلیکونی انگشت به ناحیه قطع شده در انگشتان دست (یک بند انگشت، یک انگشت، چند انگشت) بستگی دارد و بر اساس تعرفه انجمن ارتز و پروتز ایران تعیین می شود.

فهرست