انواع لاینر پروتز پا (ژل پای مصنوعی )

دسته‌بندی: پروتز پا, مطالب مفید

انواع لاینر پروتز های پا

لاینر در انگلیسی به معنای آستر است و بعنوان پایه و اساس یک پروتز پای راحت و موثر شناخته می شوند.

وظیفه اصلی لاینرهای مصنوعی پا چیست؟

لاینر پروتز به عنوان رابطی عمل می کند که بین پوست فرد و پروتز او قرار می گیرد. به طور خلاصه، لانیر نوعی مانع محسوب می شود ( مانعی که قبل از پروتز روی پوست پوشیده می شود تا از پوست محافظت کند) و در عین حال راحتی و تناسب بیشتر را حفظ کند. لاینر دارای ویژگی های خاصی است که به سیستم تعلیق پروتز پا کمک می کند. معمولا لاینر ها جنسی ضد باکتری دارند و لایه بیرونی آنها عموما از پارچه است.

برای کاربرد راحت تر و شکل‌دهی آناتومیکی، ضخامت‌های متغیر برای سازگاری با پوست حساس، زانوهای دارای مقداری خم شدگی(خشک شدن زانو در وضعیت خم شدن) و همچنین فرمول‌های مقاوم در برابر پارگی و سوراخ شدن وجود دارد. اما همه افراد قطع عضو مجبور نیستند از لاینر استفاده کنند، اما اکثر آنها این کار را ترجیح می‌دهند.

انتخاب لاینر مناسب کمک می کند تا پروتز به راحتی پوشیده شود و برای فراهم کردن طیف وسیعی از نیازهای افراد قطع عضو در سه نوع جنس متفاوت وجود دارند که هر کدام دارای کاربردی خاص است.

انواع ژل مصنوعی پا (لاینر های پروتز)

لاینر سیلیکونی (سیلیکون لاینر)

اگر باقی مانده قطع عضو دارای بافت نرم زیادی باشد، لاینر سیلیکونی، پایداری بالا و چسبندگی خوبی ایجاد می کند و بهترین عملکرد را با سیستم تعلیق قفل شاتل دارد. (تعلیق قفل شاتل به این معنی است که یک پین به انتهای لاینر سیلیکونی متصل است که با مکانیزم قفل در پایین سوکت متصل می شود. این قفل سوکت فرد را به پروتز متصل می کند.) این نوع لاینر نرم اما مقاوم در برابر فشار، سیلیکون با دوام و راحت است. لاینر سیلیکونی را برای افرادی با سطح فعالیت کم تا متوسط ​​توصیه می کنند.

سیلیکون لاینر را می توان از نظر نرمی و دوام به عنوان یک لاینر میانه در نظر گرفت که تا حدی نرمی لاینر ترموپلاستیک را دارد اما دوام بیشتری را مانند لاینر های اورتان فراهم می کند.

در حالی که لاینرهای سیلیکونی هنوز نسبتاً نرم هستند، به نرمی لاینر های الاستومری یا ترموپلاستیک نیستند و برای افرادی که کمی فعال‌تر هستند و به لوازم پای مصنوعی با دوام‌تر نیاز دارند، گزینه‌های مناسب‌تری می‌سازد.

لاینر پلی اورتان

پلی یورتان، اورتان یا به اختصار انگلیسی PUR،  توانایی منحصر به فردی برای خروج از فشار بالا دارد. یعنی فشار در سوکت شما به خوبی توزیع شده است. لاینر پلی اورتان تناسب دقیق و راحت را برای انواع باقی مانده اندام های مختلف ارائه می دهد. لاینر یورتان که کمترین نرمی را در بین سه نوع لاینر ها دارد، آنچه را که به عنوان ویژگی های جریان شناخته می شود. یعنی توانایی منحصر به فردی که ژل لاینر را قادر می سازد تا از مناطق پرفشار خارج شود و منجر به توزیع متعادل تر فشار و  پس از آن، یکنواخت تر شود به همین دلیل انتخاب خوبی برای استامپ های حساس، استخوانی یا حساس به زخمبه شمار می رود. پلی اورتان بهترین عملکرد را با سوسپانسیون خلاء یا سوسپانسیون مکش دارد. لاینر های پلی اورتان را برای افراد از سطوح کم تا به بالا توصیه می شود.

این لاینر ها اغلب در پروتز با سوکت های خلاء استفاده می شوند، و در حالی که نرم ترین لاینرها نیستنداما با داشتن ویژگی های جریان منحصر به فرد خود، برای افرادی که دارای  فعالیتی بالا هستند و به دوام و سازگاری نیاز دارند، ایده آل است.

لاینر الاستومر / کوپلیمر

لاینر TPE (مخفف لاینر الاستومر ترموپلاستیک) بسیار نرم، بالشتکی و جنسی الاستیکی است و از بسیاری جهات دارای خاصیت کشسانی است. به این معنی که برای افراد قطع عضو به ویژه حساس ویا جدیدتر مناسب است. همچنین برای افرادی که خیلی فعال نیستند و فقط به دنبال راحتی هستند ایده آل می باشد. همچنین برای اندام های باقی مانده با پوست خشک مفید است.

با این حال، نرمی آستر الاستومری به برخی از مشکالات نیز منجر می شود. به عنوان مثال، از آنجایی که بسیار نرم است، ژل هایی که لاینر را روی هم نگه می دارند معمولاً به اندازه گزینه های بادوام تر، دوام نمی آورند.

نکات مراقبتی از لاینر ها

 

  • برای از بین بردن حباب های هوای محبوس شده در لاینر، دست های خود را در کناره های لاینر قرار دهید و به آرامی آن ها را چند بار از پایین لاینر به سمت بالا بلغزانید.
  • لاینر را به دقت بررسی کنید تا از نظر پارگی یا ساییدگی باعث از بین رفتن خلاء نشود.
  • لاینر ها باید هر هفته با دست شسته شوند. و آن را با حوله خشک کنید و سپس آن را آویزان کنید تا کاملا خشک گردد.

(بهتراست حداقل دو لاینر خوب داشته باشید، زیرا باید هر هفته شسته و خشک شوند و در صورت آسیب، تعویض شوند.)

  • اگر داخل لاینر چسبناک به نظر می رسد، می توانید آن را به آرامی با پودر بچه آغشته کنید.

 

سوالات رایج لاینر های پروتز پا

 

طول عمر متوسط لاینر های پروتز چقدر است؟

بر اساس مورد به مورد متفاوت است .با این حال، به طور کلی هر شش ماه یک بار برای هر سه دسته از لاینرها تعویض می شود، و به ندرت بین تعویض ها کمتر از شش ماه است. برعکس، به ندرت پیش می آید که یک لاینر بیش از یک سال و نیم دوام بیاورد. بنابراین عمر متوسط معمولا کمتر از شش ماه، اما به ندرت بیش از 18 ماه است.

چه فناوری های در ساخت پروتز بر روی لاینر ها تاثیر گذاشته است؟

در مورد تاثیر فناوری های پروتز بر روی آسترهای مصنوعی، باید به تعلیق بپردازیم! در صنعت پروتز، تعلیق به شیوه ای اطلاق می شود که یک پروتز یا وسیله خاص روی یک اندام باقی می ماند.

انواع تعلیق: سوکت قفل و پین یا سوکت خلاء؟

در مورد روش های تعلیق، چند رویکرد وجود دارد.در سوکت قفل و پین انتهای لاینر دارای یک قطعه فلزی است که به سوکت متصل می شود. این قفل‌های پین راحت هستند زیرا پس از درگیر شدن قفل صدای کلیک بسیار مشخصی ایجاد می‌کنند و برای افراد مسن‌تر راحت هستند و همینطور افرادی که از اتصال بین لاینر و سوکت نگرانی دارند نیز این روش تعلیق پیشنهاد می شود

اما سیستم های تعلیق های دیگری مانند فشار خلا که از این طریق باعث نگه داشتن پروتز روی پای فرد می شوند.تنها تفاوت این است که آنها فاقد اتصال پین هستند. در انتخای سوکت دارای یک دریچه است که به حذف هوا از سیستم کمک می کند که می تواند منجر به ناراحتی شود و منجر به سایش “طبیعی” تر شود. با این حال، سوکت‌های فشار خلا نسبت به روش قفل پین خود حس عمقی بیشتری اعمال می‌کنند و برای همه مناسب نیستند. معمولا از این روش تعلیق برای افراد قطع عضو فعال دارند که منجر به حرکت کمتر سوکت می‌شود، عالی هستند

سه شرکت اوسر ، اوتوبوک و شرکت های امریکایی از این مدل لاینر های فشار خلا تولید می کنند که گزینه ها و انتخاب های متنوع تری برای فرد قطع عضو فراهم می آورد.

قیمت ژل لاینر یا سیلیکون لاینر پروتز پا چقدر است؟

قیمت هر لاینر (سیلیکون یا ژل) بسته به برند و شرکتی دارد مانند لاینر های شرکت اوسر یا اتوبوک و یا هر شرکت تولید کننده لاینر دارای قیمت های متفاوتی هستند ولی لاینر ها برای انواع پروتز پا زیر زانو و پروتز های پا بالای زانو محدوده ای با قیمت های بین 5 میلیون تومان تا 23 میلیون تومان وجود دارند.

برای خرید لاینر پروتز خود به کجا مراجعه کنم؟

به عنوان یک قاعده کلی، هر لوازم مصنوعی (قطعات پروتز پا) ابتدا توسط پروتزیست باید بر اساس شرایط فرد قطع عوض باید تأیید شود. لاینرهای زیادی در بازار وجود دارند، اما فرد متخصص پروتز نوع آن را مشخص میکند و تنها انتخاب برند لاینر بر اساس قیمت بر عهده فرد است

کارشناسان پروتز در پروتز ساز در جلسه اول که معاینه و ارزیابی فرد قطع عضو است تمامی لوازم مورد نیاز پروتز پا تعیین کرده و راهنمایی کامل به مراجعه کننده داده خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست