پروتز پای دیابتی ؛ از انتخاب قطعات مناسب تا ساخت پروتز پا

دسته‌بندی: پروتز پا, مطالب مفید

ساخت پروتز پا برای افراد مبتلا به دیابت 

پزشکان در افراد مبتلا به دیابت و زخم دیابتی پا تاکید دارند که از طریق مشاهده دقیق و منظم و همینطور استفاده از ارتز های مناسب تا حدودی زیاد از زخم های دیابتی مراقبت کنند زیرا در صورت حل نشدن و عدم بهبودی در زخم دیابتی به سرعت منجر به زخم پا و سیاه شدن آن قسمت از پا می گردد که در نهایت منجر به قطع عضو می شود.در چند سال اخیر نیز ، اکثر موارد قطع عضو ، به دلیل دیابت است.

دریافت پروتز پا در افراد دیابتی با توجه به شرایط خاص آنها نسبت به افرادی که به دلایلی دیگر دچار قطع عضو شده اند، تا حدودی متفاوت است که در این مطلب نکات مهمی که افراد قطع عضو مبتلا به دیابت در تهیه پروتز پای خود باید بدانند را تشرح می کنیم ؛

پروتز پای دیابتی 

عوارض دیابت غالباً توانبخشی پروتزی را برای فرد جدید قطع عضو دیابتی نیز پیچیده می کند. مشکلات رایج شامل عدم خونرسانی و/یا نوروپاتی در هر دو اندام قطع شده و طرف مقابل است. قدرت، هماهنگی و استقامت عضلات ضعیف؛ اختلال بینایی؛ مشکلات تعادل؛ مشکل شناختی؛ و تمایل به از سرگیری یک سبک زندگی فعال از جمله مشکلاتی است که فرد مبتلا به دیابت و دچار قطع عضو با ان دسته پنجه نرم می کند.
اولین قدم این است که آیا فرد واقعاً می تواند از یک اندام مصنوعی بهره مند شود یا خیر.
قطع عضو در حال بهبودی باید دارای قابلیت‌های پیش‌نیاز خاصی برای استفاده از پروتز باشد، به ویژه توانایی بلند شدن از تخت یا صندلی و چرخش روی اندام طرف مقابل و قدرت کافی دست و بازو از جمله توانایی هایست که برای دریافت پروتز پا لازم و ضروری است. این پیش نیازها همچنین به سطح کافی از تعادل و شناخت نیاز دارند.

فرد قطع عضو دیابتی چه زمانی می تواند پروتز پا را دریافت کند؟

ترمیم آهسته زخم یکی از علائم دیابت پیشرفته به ویژه در اندام تحتانی است. یک دستورالعمل پذیرفته شده رایج این است که روند ساخت پروتز حدود شش هفته پس از عمل، بدون عوارض طولانی آغاز شود..
زمانی که زخم به اندازه کافی بهبود یافته و تمام مشکلات تورم و عفونت برطرف شده است، برای ساخت پای مصنوعی موقت اقدام شود. پای مصنوعی با سوکت موقت تیم توانبخشی را قادر می سازد پتانسیل حرکت بیمار را ارزیابی کند و همینطور سوکت نهایی مناسب برای فرد طراحی گردد و هنگامی که قدرت فرد قطع عضو برگشت و دیابت تحت کنترل قرار گرفت حدود 4 تا 8 ماه بعد ساخت به پروتز نهایی می تواند آغاز شود.

انتخاب قطعات پروتز پا برای افراد دیابتی

از جمله مواردی که باید در انتخاب قطعات پروتز پا برای افراد دیابتی دقت کرد عبارتنداز؛ وزن سبک، دوام و سهولت استفاده از ویژگی های مهم پاهای مصنوعی برای بیماران دیابتی است. از آنجایی که زخم‌ها و عفونت‌ها اغلب در اندام‌های بی‌حس اتفاق می‌افتند، طراحی بهینه سوکت و آسترهای مناسب برای استفاده بهتراز پروتزحیاتی هستند..
سوکت های انعطاف پذیر و پویا به جلوگیری از فشار بیش از حد روی پوست حساس یا نواحی عصبی و برجستگی های استخوانی کمک می کند. ژل لاینرها که مستقیما روی پوست باقی مانده قطع عضو پوشیده می شود به کاهش اصطکاک و تحریک پوست کمک می کنند و تحمل نیروهای داخل سوکت را افزایش می دهند.
برای افراد قطع عضو دیابتی بالای زانو، یک مفصل سبک وزن زانو که درجه بالایی از ثبات را ارائه می دهد، معمولا تجویز می شود. مفاصل زانوی چند مرکزی انتخابی مناسبی هستند و برخی از آن‌ها از یک وسیله قفل برای جلوگیری از خالی شدن زانو در هنگام ایستادن استفاده می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست