مشاوره حرفه‌ای را با کارشناسان ما تجربه کنید
مشاوره حرفه‌ای را با کارشناسان ما تجربه کنید

پروتز پا | پای مصنوعی

پروتز پا
796 بازدید
5/5 - (3 امتیاز)
پروتز پا
100 796 بازدید
5/5 - (3 امتیاز)

پروتز پا یا پای مصنوعی جایگزین عضو از دست رفته می شود و توانایی راه رفتن دوباره را به فرد برمیگرداند.

اینکه این توانایی راه رفتن تا چه حدی شبیه راه رفتن قبل از قطع عضو و بصورت طبیعی است به چندین فاکتور بستگی دارد.

عوامل مهم در طبیعی راه رفتن با پروتز پا

سن

هر چه سن کمتر باشد زمان کمتری طول می کشد تا فرد پای مصنوعی خود را بپذیرد و با آن ارتباط برقرار کرده و به راحتی راه برود.

ناحیه قطع عضو

اینکه از چه ناحیه ای از پا قطع عضو ایجاد شده باشد در میزان طبیعی بودن راه رفتن بعد از دریافت پروتز پا تاثیر بسیار زیادی دارد.

برای مثال معمولا افرادی که از پروتز زیر زانو استفاده می کنند عموما راه رفتن طبیعی تری دارند البته این به این معنا نیست که قطع عضو های دیگر راه رفتن طبیعی ندارند بلکه این عامل تنها یکی از عوامل طبیعی راه رفتن بعد استفاده از پای مصنوعی می باشد.

 اجزا و قطعات بکار رفته در پای مصنوعی 

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در زمینه قطعات پروتز پا در صورت استفاده از قطعات پیشرفته و شبیه تر به اندام انسان امکان راه رفتن طبیعی تری فراهم می شود.

برای مثال پنجه های پروتزی از حرکات تک محوره تا چند محوره و هوشمند را دارند که می تواند تغییر واضحی در نوع راه رفتن ایجاد کند بطور کلی پروتز های هوشمند پا می توانند راه رفتن طبیعی تر را به فرد قطع عضو بدهند.

انواع پروتز پا

پروتز های پا بر اساس ناحیه قطع عضو انواعی مختلف و اسم های مختلفی نیز دارند که بصورت زیر نامگذاری می شوند:

**با کلیک بر روی هر کدام از انواع پروتز های پا در بالا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد آنها کسب کنید**

در ادامه می توانید راه رفتن افراد قطع عضو با پروتز پای (پای مصنوعی) را ببینید

مراکز ساخت پروتز پا

کلینیک های ارتوپدی فنی (ارتز و پروتز) مراکزی هستن که در آنها کارشناسان پروتز یا پروتزیست ساخت پای مصنوعی را بر عهده دارند برخی از این مراکز بصورت اختصاصی به ساخت پروتز پا می پردازند.

پروتز ساز ضمن مشاوره رایگان و اختصاصی ، متشکل از تیمی حرفه ای از پروتزیست ها است که می توانند پروتز پا شما را بسازند. 

نحوه ساخت پروتز پا

برای ساخت انواع پروتز پای مصنوعی به سه جلسه نیاز است. جلسه اول معاینه و ارزیابی و در صورت امکان قالبگیری از استامپ یا باقی مانده اندام است
در این جلسه پروتزیست تمام نکات مهم و مراقبت های بعد از قطع عضو را می دهد تا برای دریافت پای مصنوعی آماده شود.
جلسه دوم پرو و تمرین راه رفتن با پروتز پا و راستای پای مصنوعی با توجه راه رفتن فرد قطع عضو توسط پروتزیست تنظیم می شود.
 جلسه سوم تحویل نهایی پروتز پا است.
بعد از این مراحل و تحویل نهایی نیاز است تا فرد قطع عضو هر سه تا 6 ماه یکبار برای بازدیدهای دوره ای و بررسی مجدد نحوه راه رفتن ، تنظیمات احتمالی به مرکز ساخت پروتز پا مراجعه کند.

مراحل دریافت پروتز پا

پس از معاینات لازم قالبگیری از استامپ انجام می شود. بعد از قالبگیری پروتزیست قالب را اصلاح می کند. اصلاح قالب به این معنی است که در قسمت هایی از استامپ که توانایی تحمل وزن را دارند وزن گیری صورت گیرد و قسمت هایی که توانایی تحمل وزن ندارند، مانند نقاط استخوانی در استامپ، وزن و فشار از روی انها برداشته می شود بطور کلی اصلاح قالب به معنی اماده کردن استامپ برای وزن گیری است.
بعد از اصلاح قالب، نوبت به ساخت سوکت می رسد که در این فرایند با استفاده از مواد مخصوص، کامپوزیتی روی قالب استامپ فرد ساخته می شود که باقی مانده اندام درون آن قرار میگیرد و این بخش مهم ترین قطعه در تمام انواع پروتز ای پا به شمار می رود. زیرا سوکت در تماس مستقیم با استامپ بوده و به نوعی رابط بین استامپ و کل پروتز می باشد و به همین دلیل در صورت هر گونه مشکل در سوکت، کل عملکرد پروتز تحت تاثیر قرار می گیرد.

سوکت ساخته شده اولیه را چک سوکت یا سوکت موقتی می گویند که بعد از مراجعه بعدی به خانه پروتز، به همراه سایر قطعات مانند پنجه پروتزی، روی استامپ فرد فیت می شود و تمرین فرد با پای پروتزی آغاز می شود. در این مرحله پروتزیست تنظیمات پروتزی مانند تنظیمات قد، راستا و زوایای مناسب برای راه رفتن را نیز انجام می دهد.
سپس نحوه استفاده صحیح از پروتز پا آموزش داده می شود. لازم به ذکر است در خانه پروتز امکانات مختلف برای آموزش راه رفتن و تمرین افراد قطع عضو وجود دارد و افراد می توانند تحت نظر پروتزیست به خوبی به تمرین و یادگیری استفاده درست از پروتز پای خود بپردازند.پس از تمرین و آموزش های لازم در خانه پروتز فرد پروتز پای خود را با سوکت موقتی برای تمرین بیشتر راه رفتن در محیط کار و زندگی تحویل می گیرد.
در طول دوره تمرین با سوکت موقت، حجم استامپ نیز به تدریج کاهش پیدا می کند و به حجم نهایی و ثابت خود نزدیک تر می شود
در حین تمرین در محیط زندگی طبق آموزش هایی که به فرد قطع عضو داده می شود کاهش حجم استامپ کنترل می گردد.
دوره تمرین با سوکت موقتی تا زمانی ادامه پیدا می کند که استامپ به حجم ثابتی رسیده باشد و زمانی این مورد قابل تشخیص است که فرد بعد از گذشت دو هفته، نیاز به جوراب اضافی برای فیت کردن استامپ با سوکت نداشته باشد.
بعد از این مرحله فرد با مراجعه مجدد به خانه پروتز، سوکت جدید و نهایی خود را طبق تغییراتی که در طول دوره تمرین داشته است، دریافت می کند. به این ترتیب پروتزی که برای فرد ساخته می شود. از لحاظ فیت و ثبات در بهترین شرایط قرار می گیرد چرا که پس از تمرین در خانه پروتز و در محل زندگی فرد ساخته شده و هر گونه مشکل در ساختار سوکت در مراحل تمرین برطرف شده است.
بعد از تحویل نهایی پروتز پا، هر زمانی که فرد با پروتز خود با مشکل مواجه شد می تواند با مراجعه به خانه پروتز این مشکل را مرتفع سازد
موضوع دیگری در که پای مصنوعی مطرح است، نوع قطعات استفاده شده می باشد. بسته به سطح قطع عضو، قطعات مختلفی نیاز است. برای مثال برای فردی که از زیر زانو قطع عضو شده، قطعه لاینر، قفل پروتز، اتصالات و پنجه پروتز از قطعات اصلی پروتز زیر زانو هستند. اگر فرد قطع عضو بالای زانو یا روی زانو باشد، قطعه مفصل زانو نیز به این قطعات مذکور اضافه می شود

خوشبختانه قطعات پروتزی تنوع بسیار زیادی دارند که توسط برندها و شرکت های مختلفی در طراحی ها و کاربردهای متفاوتی ساخته می شوند. پروتزیست علاوه بر انتخاب بهترین قطعات برای پروتز پا ، باید تسلط کافی روی عملکرد قطعات و تنظیمات انها نیز داشته باشد. در خانه پروتز برای هر فرد با توجه به شرایط موجود، بهترین قطعات انتخاب می شود تا فرد قطع عضو بهترین عملکرد و مطلوب ترین نتیجه را به دست آورد.

بهترین پروتز پا در ایران

این سوال مهم همه افراد قطع عضو از ناحیه پا است که بهترین پروتز پا در ایران کدام است؟ هم کسانی که به تازگی به دنبال تهیه پروتز پا هستند و هم کسانی که سالهاست از پای مصنوعی استفاده می کنند.

در پاسخ باید گفت بهترین پروتز پا در ایران و جهان کاملا بستگی به شرایط شما دارد . زیرا امروزه تنوع قطعات و لوازم پروتز پا با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی بالاست و پروتزیست در همان جلسه اول معاینه و ارزیابی و با راهنمایی های دقیق بهترین پای مصنوعی را با توجه سن، میزان فعالیت، نوع پروتز پا و هدف فرد از دریافت پای مصنوعی، تعیین می کند. بدیهی است که پروتز های پا هوشمند که جدیدترین پروتز های پا به شمار می روند عملکرد بهتری دارند. اکثر افراد این تصور اشتباه را در ذهن خود پرورانده اند که هر چه قطعات مورد استفاده پیشرفته تر و گرانتر باشد، پروتز آنها عملکرد بهتری خواهد داشت که این تفکر کاملا اشتباه است و بهترین پروتز پا برای هر فرد متفاوت است. چه بسا فردی هزینه بسیار بالایی برای دریافت یک پروتز انجام داده باشد ولی به دلیل انتخاب قطعات نامناسب و یا طراحی سوکت نامناسب و یا تنظیمات راستای نامناسب قادر به استفاده حداکثری از پروتز خود نباشد و در مقابل فردی با هزینه معقول و با قطعات معمولی پروتزی دریافت کند که سوکت مناسبی داشته و تنظیمات راستای پروتز در حالت ایده ال قرار دارد و این فرد بهترین استفاده را از پروتز خواهد کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید