هر آنچه که باید قبل از دریافت پروتز پا بدانید

دسته‌بندی: پروتز پا, مطالب مفید

زمان مناسب دریافت اولین پروتز پا

بطور کلی برای دریافت اولین پای مصنوعی موارد زیر بسیار حائز اهمیت است :
– دریافت اولین پروتز بسته به شرایط استامپ می تواند از 2 تا 4 ماه بعد از عمل جراحی متغیر باشد.
– استامپ باید وضعیت مطلوبی از نظر بهبود زخم ها و تورم داشته باشد.
– معمولا از اولین پروتز ساخته شده تا یک سال می توان استفاده کرد، بعد از این مدت با راه رفتن واستفاده از عضلات پا استامپ لاغر شده و کاهش حجم میدهد، بنابراین نیاز به تعویض سوکت است تا متناسب با استامپ فعلی با فیت مناسب مجددا سوکت جدید ساخته شود.
– بعد از این مدت معمولا بجز بازدید های دوره ای برای چکاپ کلی نیاز به تعویض پروتز نیست و فرد می تواند به راحتی با پروتز پای خود راه برود.

تا انتها همراه پروتز ساز باشید تا جزئیات اولین پروتز پایی که فرد قطع عضو دریافت می کند را بررسی کنیم :

مراقبت از پای قطع شده بعد از عمل جراحی

به دلیل تماس و اصطلاکی بین باقی مانده عضو (استامپ) و سوکت پروتز اتفاق می افتد ، جراحی با مراقبت و دقت بسیار بالا انجام می شود که در حین راه ر فتن با پروتز اختلالی ایجاد نشود.

علاوه بر دقت بالای جراحی قطع پا ، مواردی را فرد قطع عضو قبل از دریافت پروتز پا باید رعایت کند تا بتواند به راحتی با پروتز سازگار شود و در سریعترین زمان ممکن راه برود.

مهم ترین اقدامات فرد قطع عضو برای آماده شدن گرفتن پروتز پا

بعد از قطع عضو فرد تا مدتی فانتوم پین یا درد خیالی را تجربه می کند به این معنا که فرد احساس می کند اندام قطع شده را هنوز دارد و احساس خارش یا درد را اندامی که قطع شده می کند
تمریناتی برای بهبود این وضعیت وجود دارد که باید فرد قطع عضو انجام به انها توجه کند زیرا تا زمانیکه فانتوم پین در عضو قطع شده وجو داشته باشد روند دریافت پروتز را سخت تر می کند یکی از کارهایی که می توان برای برطرف کردن این حالت انجام داد:

  • با یک برس چند بار در روز انتهای استامپ را ماساژ دهند
  • یا با یک آیینه روزانه چند بار انتهای استامپ خود را ببینند (آینه درمانی)

مورد بعدی که فرد قطع عضو بعد از عمل جراحی با آن مواجه می شود ، تورم در استامپ است. این تورم به دلیل کندی جریان خون در انتهای استامپ به دلیل جمع شدن خون و آب میان بافتی در انتهای استامپ ایجاد می شود و چون جریان خون در این ناحیه کند است این تورم به سرعت تخلیه نمی شود و فرد قطع عضو نیاز است تا با بانداژ های مرتب و مداوم به بهبود سریع تورم استامپ کمک کند تا زودتر بتواند پروتز پای خود را دریافت کند
نحوه صحیح بانداژ استامپ هر یک از قطع عضو توسط پروتزیست بطور کامل اموزش داده می شود و تا به ثبات رسیدن و کاهش تورم استامپ ادامه پیدا می کند.
رعایت نظافت و نکات بهداشتی و جلوگیری از زخم و عفونت زخم بعد ار عمل جراحی نیز در دریافت زود هنگام پروتز پا کمک میکند (در هنگام دریافت پروتز پا ، استامپ باید بدون زخم باشد)
قطع عضو در راستای اندام تغییراتی ایجاد میکند که به دلیل وزن گذاری جدید روی بدن دچار انحراف مکانیکی شود و به همین دلیل نیاز است تا فرد قطع عضو بدون پای مصنوعی سعی در راه رفتن نکند ، و باید سعی کند تا اندام قطع شده را صاف و راستای بدن حفظ نماید
به دلیل قطع عضلات در هنگام عمل جراحی نیاز است تا فرد قطع عضو قبل از دریافت عضو برای عملکرد بهتر عضلات باقی مانده و راه رفتن پروتز پای خود از تمریتات تقویتی برای عضلات خود استفاده کند
این تمرینات تقویتی توسط پزشک ، فیزیوتراپیست و پروتزیست می تواند داده شود تا قبل از دریافت پروتز بصورت مرتب انجام شوند تا قدرت عضلات باقی مانده افزایش یابد

توجه داشته باشید که تیم پروتز ساز در قسمت آموزش به بیمار تمرینات تقویتی برای عضلات فرد قطع عضو (آمپوته) قرار داده خواهد شد.

پوست ناحیه استامپ باید حالت ارتجاعی و نرم خود قبل از دریافت پروتز پا حفظ کند این کار با ماساز دایره وار انتهای استامپ بصورت روزانه بدون فشار اوردن امکان پذیر است. ولی در هر صورت تا بهبودی زخم های بعد از عمل جراحی و به ثبات رسیدن نسبی استامپ باید صبر کرد.
بیشترین تغییر حجم استامپ در ۳تا۶ ماه اول اتفاق می افتد و بعد ازآن با اعمال تغییرات و اصلاحات، پروتز نهایی برای شما ساخته می شود. پروتز نهایی با قطعات نهایی ساخته خواهد و شما می توانید بعد از آن هر یک یا دوسال برای تهیه پروتز جدید به پروتزیست خود مراجعه کنید.

چرا باید از پروتز پا استفاده کنم؟

پروتز پا یا پای مصنوعی جایگزین پای از دست داده می شود اما شاید دقیقا مانند پای طبیعی عمل نکند پس چرا پروتز پا را تهیه کنیم ؟
حفظ عملکرد ، حمایت و حفاظت از انتهای باقی مانده عضو قطع شده و همینطور انجام فعالیت های روزانه و افزایش کیفیت زندگی از جمله مهمترین دلایل گرفتن پای مصنوعی است اما به یاد داشته باشید بهترین نوع پروتز آن پروتزی است که به شما کمک کند به اهداف خود برسید به همین دلیل هر پروتز پا منحصر بفرد شماست.
در ادامه به رایج ترین سوالاتی که افراد قطع عضو در مورد پای مصنوعی خود دارند ، می پردازیم ؛
اگر در بین سوالات به سوال و دغدغه شما پرداخته نشده است برای ما در انتها و دیدگاه های این مطلب بنویسید تا تیم پروتز ساز در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند

چند روز بعد از قطع عضو می توان پروتز پا گرفت؟

برخی از افراد بلافاصله پس از قطع عضو یا در عرض دو تا سه هفته پس از جراحی پروتز موقت دریافت می کنند. معمولاً پس از بهبود کامل برش جراحی، کاهش تورم و بهبود وضعیت جسمانی

چه مدت می توان از پای مصنوعی استفاده کرد؟

با به عبارت دیگر ؛

عمر پروتز پا چقدر است؟

عمر پروتز پا و مدت زمان استفاده از آن بستگی به قطعات مورد استفاده در پروتز پا ی شما، سطح فعالیت شما و میزان مراقبت از پروتز پا دارد.
ولی عمر خوب یک پروتز پا بین 3 تا 5 سال تخمین زده می شود اما همه این موارد بستگی به شرایط استفاده فرد از پروتز دارد و ممکن است فقط نیاز به تعمیر و تعویض قطعات پروتز پا باشد مانند تعویض سوکت پروتز ، تعویض قطعات مفصل یا قطعه پنجه پروتزی باشد.

دلیل قطع عضو نیز یک عامل است، اگر فعالیت زیادی نداشتید و مثلاً به دلیل بیماری عروق محیطی یا دیابت پای خود را از دست دادید، بیشتر با پروتز دست و پنجه نرم می‌کنید تا فردی که بسیار فعال بود اما در یک تصادف اتومبیل عضوی از بدن خود را از دست داد.

به طور کلی پروتز پا چگونه کار می کند؟ پروتز پا چه شکلی است؟

اجزا و قطعات پروتز پا در امتداد بدن شماست. هر پروتز پا دارای اجزای سوکت پایلون و پنجه پروتزی است که در امتداد هم قرار میگیرند و عملکرد هر قطعه با توجه به نوع آن تغییر میکند و در هر صورت با راه رفتن شما هماهنگ می شود. این پروتز های پا می توانند از پروتز های معمولی تا پروتز پای هوشمند و پیشرفته باشند

اما در مورد تصورات خود از پای مصنوعی با متخصص پروتز در میان بگذارید تا در حد امکان ظاهر ان شبیه پروتز پایی شود که شما می خواهید . از ظاهر بدون پوشش قطعات پروتز مکانیکی گرفته تا یک پوشش یا به اصطلاح ابر زیبایی که شبیه اندام طبیعی به نظر می رسد و یا ساخت پوشش سه بعدی با طرح های مختلف، گزینه های زیادی دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست